EN 1090-2 Belgelendirme

Demirkanat BELGELENDİRME

EN 1090 sertifikası; Çelik ve alüminyum imalatı yapan firmaların, yapı malzemeleri yönetmeliği gereği bulundurmaları zorunlu olan belgedir.

EN 1090 standardı yönetim sistemidir. Kaynaklı imlalatınızdaki bir çok uygulamayı kayıt altına almanız beklenir. Piyasada genellikle 3834 belgesi olmadan bu belgeye sahip olunamayacağı bilinir. Bu bilgi doğru değildir. EN 1090 belgesi Çelik ve alüminyum imalatı yapan firmalar için zorunluyken 3834 belgesi gönüllülük esaslıdır.

EN 1090 belgesini alabilmeniz için PQR (Kaynak Yöntem Onaylarınızın olması gereklidir. PQR olmadan 1090 denetimi organize edilemez.

Bir diğer konu kaynak mühendisliği ile ilgili olan şartlardır. Firmada kaynak mühendisi çalışmıyorsa ISO 14731 kaynak koordinasyon eğitimi almış personelin olması beklenir.

Firmanızda olmaması durumunda PQR ve ISO 14731 kaynak koordinasyon personel eğitimi ile ilgili hizmetimiz mevcuttur.

 

EN 1090 belgesini almaya karar verdiğinizde aşağıdaki belgelendirmelerden birisine karar verilmesi gerekir,

EN 1090-1: Yapısal bileşenlerin uygunluk değerlendirmesi,

EN 1090-2: Çelik yapılar için teknik gereklilikler,

EN 1090-3: Alüminyum yapılar için teknik gereklilikler,

Süreç; EXC1/ EXC2/ EXC3 sınıflarına göre ayrılmakta olup, belgelendirmenin hangi sınıfa göre yapılacağı belirlenmelidir.

İş birliği yaptığımız onaylanmış kuruluşlarca belgelendirme hizmeti sağlayarak, kapsamlı süreç takibi gerçekleştiriyoruz.

Demirkanat Mühendislik olarak bu belgeye sahip olabilmeniz için gereken PQR onayı, kaynakçı yeterlilik belgesi, kaynak mühendisliği belgesi, NDT (tahribatsız muayene) raporu gibi hizmetleri tek çatı altında topluyoruz.

Daha fazla bilgi edinmek için danışmanlarımıza ulaşabilir veya info@demirkanat.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak istemez misiniz?