ISO 3834-2 Kaynaklı İmalat Yeterlilik Belgesi

Demirkanat BELGELENDİRME

TSE EN ISO 3834-2 Standardı; Metalik malzemelerin ergime kaynağı için kalite şartlarını tanımlayan bir standarttır. Bir yapının, makinenin, çelik konstrüksiyonun, çelik köprünün kısacası tek parça olarak üretimi gerçekleşemeyen bir yapının belirli parçalar halinde kaynak ile birleştirilerek, bir bütün haline getirilmesi durumunda yapılan kaynakların kalite şartları ISO 3834 belgesi ile tanımlanır. Bu şartları yerine getiren işletmelere ise ISO 3834 belgesi verilir.

ISO 3834- Standardı 18 maddeden oluşur.

Bu konu ile İlgili adım adım İSO 3834-2 belgelendirme süreci hakkında yazılan bloğumuzu inceleyebilirsiniz. https://demirkanat.com.tr/iso-3834-2-belgesi-ankara.html

Belgelendirme sürecinde ISO 3834 yönetim sistemini kurarken Siparişin ve Teknik Şartnamenin Gözden Geçirilmesi önemli bir konudur. Verilen siparişin yada teknik şartnamenin yapılabilirliği bu form ile kontrol edilerek aksiyon alınmalıdır. Aynı şekilde işe başlandığında tasarımında gözden geçirilmesi önem arz etmektedir. Montaj ve İmalata yönelik ITP- Denetim test planlarının oluşturulması gerekir.

Bu standart üretim yada üretim yerinden ziyade üretimdeki kaynaklara yoğunlaşan bir standarttır.

Dolayısı ile işletmenin yaptığı kaynak yöntemi neyse (135, 111, 141) tamamen bunlarla ilgili kayıtlara odaklanılmalıdır. Kaynak makinelerinin kalibrasyonları, kaynakçıları WPS listesi, Makinelerin bakım planları, kaynak öncesi, sırası ve sonrası kontrollerin kayıt altına alınması, kaynak NDT kontrolleri gibi kayıtlar ISO 3834-2 belgelendirme süreci için önemi konulardır.

Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın piyasa ve saha tecrübemizle işletmelere ISO 3834-2 belgelendirme danışmanlığı, PQR, WPS, sistem kurulumu, kaynak haritasının çıkarılması, ITP, ilk tip testleri, Alevle doğrultma prosedürünün hazırlanması, kaynak mühendisliği alanlarında hizmet vermeye devam ediyoruz. Yılların vermiş olduğu teknik birikim ile kaynaklardaki hatayı tespit etme, iyileştirme ve geliştirme işimizin bir parçasıdır. Örnek sertifika, detaylı bilgi veya hizmet teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak istemez misiniz?