13
Eyl

AS 5062 (Yangın Korunma) Belgelendirmesi

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

AS 5062 (Yangın Korunma) Belgelendirmesi hakkında danışanlarımızın bizlere sorduğu birçok soruyu bu blog başlığı altına toplayarak, AS 5062 standardı kapsamında mobil ekipmanlarda yangın korumasına yönelik uygulanacak yöntemlerden bahsedeceğiz. Ticari ve eğlence araçları, Otobüsler, Dört tekerlekten çekişler, Karayolu taşımacılığı yapan araçlar, Forkliftler gibi mobil cihazlarda yangın korumasına yönelik alınacak tedbirlerin uygunluk değerlendirmeleri neleri içeriyor gelin biraz bunlardan bahsedelim.

Bu bloğu okuduktan sonra AS 5062 Mobil ve taşınabilir ekipmanlar için yangından korunma şartlarını tespit etmiş olacaksınız.

 

AS 5062 Belgesi Nedir? Standarttan kısaca bahsettikten sonra belgeyi alabilmeniz için standardın gerekliliklerinden bahsedeceğiz.

Avustralya Standardı AS 5062:2016, ‘Mobil ve taşınabilir ekipmanlar için yangından korunma’. Şeklinde açılımı bulunan standart, piyasada mobil yangın söndürme sistemi üreten işletmelerin AS 5062’ye göre  uygun olarak değerlendirilip doğrulanması ve Uygunluk onayı ile sertifikalandırılması sürecidir.

Verilen sertifikada tanımlanan sınırlamalar uygunluk koşulları, uygunluk veya ilgili teknik dokümantasyon için test ve analizlerden alınan veriler türetilerek verilmektedir.

Tasarım, montaj ve kurulum talimatları ve kısıtlamaları ile ilgili tüm detaylar, üreticinin mevcut teknik el kitabı veya veri sayfalarına ve işletmenin gereksinimlerine göre kontrol edilmektedir.

AS 5062 belgelendirme sürecinde uygunluk değerlendirmesinden belirlenen sınırlamalar/koşullar incelenmektedir.

Belgelendirme sürecinde yapılan test ve analizler ile aşağıdaki verilere ulaşılmak istemekteyiz;

  • Sistemin söndürme sıcaklığı (+ -)
  • Söndürücü tertibatı
  • Yatay yada dikey söndürücüler
  • Simüle edilmiş 15 m’de ateş test değerleri
  • Nozul sayısına göre belirlemek için ölçek hesaplaması
  • Brüt (Korumalı) Hacim / m3
  • Kuru Kimyasal söndürme maddesi
  • Silindir hacmi bunlardan bazılarıdır,

 

AS 5062 Sertifikasını kimler hangi sektöre hizmet verenler almalı?

Mobil cihazlar için yangın koruması ve taşınabilir ekipman üreticisi olan ve aşağıdaki işletme gurupları bu sertifikaya sahip olabilmektedirler.

 

-Madencilik ve taş ocakçılığı

-Ormancılık

-Atık yönetim uygulayıcıları

-İnşaat

-Demiryolu

-Tarım

-Savunma

 

Demirkanat Mühendislik olarak AS 5062 belgelendirme hizmeti verdiğimiz işletmelere aşağıdaki risk analizlerini yapıp raporlanmasını sağlıyoruz,

Hizmet verdiğimiz B analiz örnekleri;

(a) sonuç analizi;

(b) hata ağacı analizi (FTA)

(c) olay ağacı analizi (ETA)

(d) arıza modları etki analizi (FMEA)

(e) insan hatası analizi (HEA)

(f) işyeri risk değerlendirme kontrolü (WRAC)

(g) tehlike analizi (HAZAN)

(h) tehlike ve çalışabilirlik çalışması (HAZOP)

Tüm yangın risklerini belirlemek için birden fazla yöntem gerekebilir.

 

Biz Ne Yapıyoruz?

Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın süredir işletmelerin AS 5062 belgesine sahip olabilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Standardın istemiş oluğu testler, raporlama, risk analizlerinin hazırlanması, AS5062 EK F’ ye göre devreye alma raporunun hazırlanması, Simüle testler ve kayıt altına alınması gibi süreçleri yöneterek tüm belgelendirme faaliyetlerini sağlıyoruz. Tüm Türkiye başta olmak üzere Ankara’da bulunan Ostim, Başkent OSB, Sincan Organize Sanayisi, Kazan, Keresteciler Sanayi, Malıköy OSB’deki işletmelere AS 5062 standardı, uygulamaları, gereklilikleri kapsamında danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalar ürününüzün bağlı olduğu yönetmelik ve standartlara göre yapılmaktadır.

AS 5062 (Yangın Korunma) Belgelendirmesi için sizde aşağıdaki sorulara cevap arıyorsanız bizlere ulaşabilir örnek sertifika veya hizmet teklifi için bizimle iletişime geçebilirsiniz;

AS 5062 belgesi nedir? AS 5062 nasıl alınır? AS 5062 şartları nelerdir, AS 5062 izlenebilirlik nasıl sağlanır, AS 5062 şartnameye uyum, AS 5062 simülasyon nedir, AS 5062 devreye alma raporu, AS 5062 risk analizi, AS 5062 testleri, AS 5062 sertifikası, AS 5062 belge veren kuruluşlar, AS 5062 nereden alınır.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!