31
Tem

Exap Raporu Nedir? Exap Raporu Nasıl Hazırlanır?

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

Bu blogumuzda Exap raporu ile ilgili genel bilgilendirme yaparken Demirkanat Mühendislik olarak hazırladığımız Exap rapor hizmeti hakkında temel bilgilendirme sağlayacağız. Bu blog sonunda aşağıdaki sorulara cevap bulabileceksiniz.

Exap raporu nedir? Exap raporunu kim hazıralar? Exap raporu kaç günde çıkar? Exap raporu maliyeti? Exap raporu nasıl hazırlanır? Exap rapor içeriği?

 

Exap raporu nedir?

Exap raporu; üretmiş olduğunuz ürünün,

Üretim sırasında herhangi bir değişikliğe gidilmesi gereken durumlarda, bu değişikliğin tüm detay ve alternatiflerinin ilgili standartlara göre değerlendirilmesi, hesaplanması ve rapor edilmesi gereken bir dokümandır. Rapor hazırlanmadan önce mutlaka ürün yangın/yanmazlık testine tabii tutulmuş olası gerekmektedir.

Exap raporunda; Ürün bileşeninizin örneğin “Emniyet Fotoseli” üretim sırasında değiştirilmesi gerektiğinde, yerine kullanacağınız “Emniyet Fotoselinin” bir önceki kullanılan ürünün tüm şartlarını karşılaması gerekir. (Uygulama, yangın performansı, montaj gibi) Bu durumda yeni Exap rapor sürecini girilmeden süreç ilerletilebilir. Ancak aynı şartların karşılanamaması durumunda yeni Exap raporu hazırlanmalıdır.

 

Exap raporu kaç güne hazırlanır?

Exap raporunun teslim süresi ürününüzün bağlı bulunduğu standartlara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Kapı, kepenk grupları için ortalama 15-20 iş günü içerisinde Exap raporunu teslim etmekteyiz. Daha detaylı bilgi veya Exap rapor suresi için teknik uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

 

Exap raporu içeriği nedir?

Demirkanat Mühendislik olarak hazırlamış olduğumuz Exap raporu başlıca aşağıdaki bilgileri içermektedir,

Ürün bilgileri, Test sonuçları, Ürün tanımlaması, Ürün teknik bilgileri, Ürün ağacı, Performans parametreleri, Beyan, bunlardan bazılarıdır. Bunlar dışında rapor oluşturulurken 100’e yakın hesaplamaların bazı başlıkları aşağıdaki şekildedir,

π (hch-DB)/2

(mm)

yEFB1

(mm)

WrT

(N)

tSB

(mm)

LL

(mm)

LGUIDE

(mm)

pL

( kg/m²)

Wr3

(N)

aSB

(mm)

tL

(mm)

WGUIDE

(mm)

WBA*0,625/n ASB

(mm²)

ySB

(mm)

σSB

(N/mm²)

TEFBMAX

(N/mm²)

TEFBMAX

(N/mm²)

φ σEFBMAX

(N/mm²)

 

Exap raporu neye göre hazırlanır?

Exap raporunu hazırlarken ürününüzün bağlı bulunduğu standartları referans alırız;

Örneğin;

Kapı, sarmal kepenk gibi bir ürün düşünecek olursak,

Yaptığımız hesaplamalar aşağıdaki gibidir,

Exap raporu maliyeti nedir?

Exap ropor maliyetini belirleyebilmemiz için bazı bilgilere ihtiyaç duyarız. Ürün grubunuz , ürün çeşitliliği, ürünün bağlı bulunduğu standart ve ürün testlerinin yapılıp yapılmadığı önem arz etmektedir. Mevcut projeniz için daha detaylı bilgi almak için teknik uzmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz. 

Demirkanat Mühendislik olarak işlemlere nasıl başlarız?

Demirkanat Mühendislik olarak teknik uzmanlarımız ve yetkin iş birlikçilerimiz ile on yılı aşkın süredir hizmet veriyoruz. Exap raporu ile ilgili işlemlere başlamak için ilk önce ürün ve işletmeniz hakkında temel bilgileri alırız, mevcut doküman yapınızı kontrol ederiz, ürün ve ürün çeşitlerinizi tespit ederiz, varsa ürün test raporlarınızı kontrol ederiz, tüm bu incelemelerden sonra tarafınıza Exap raporu kapsamında hizmet teklifi iletiriz. Onayınıza istinaden tarafınıza atanan teknik uzman ile süreci ilerletiriz. Süreç içerisinde gerek online gerekse fiziki ziyaretler yaparak Exap raporu hazırlanana kadarki süreci yönetiriz.

Yaptığımız tüm çalışmalar ürününüzün bağlı olduğu yönetmelik ve standartlara göre yapılmaktadır.

Daha detaylı bilgi, referanslarımız ve hizmet teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!