08
Eki

EDDY CURRENT Girdap Akım Testi ve Raporlama Hizmeti

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

EDDY CURRENT (Girdap Akım Testi ve Raporlama Hizmeti) kapsamında hazırlanan bu blogumuz Savunma sanayisi, enerji santralleri, basınçlı ekipman üreticileri, petrol rafineleri, çelik üreticileri, hava savunma sanayisi başta olmak üzere birçok üretim grubunda, bitmiş ürünün kontrolleri ciddi önem arz etmektedir. Bu noktada kaynak mühendisliğinin bir dalı olan tahribatsız muayene yöntemleri devreye girmektedir. Kaynaklı imalatlarda sıkça kullanılan malzemenin yüzeyinde veya içinde oluşan süreksizliklerin tespit edilmesinin birçok yöntemi vardır. Ürün üzerinde hangi NDT muayene yönteminin uygulanacağının tespiti önemlidir. Ürünün ana malzemesi, malzeme kalınlığı ve malzeme kalitesi yapılacak test seçimini etkilemektedir. Bu blogumuzda piyasada Eddy Current akımı olarak bilinen(Girdap akım muayenesinden bahsedeceğiz.

Diğer NDT (tahribatsız muayene yöntemleri) ile ilgili blogumuzu aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

https://demirkanat.com.tr/hizmetlerimiz/ndt-tahribatsiz-muayene

 

Eddy Current- Girdap Akımı Nedir?

Eddy Current- Girdap Akımı tahribatsız muayene yöntemidir. Malzeme üzerindeki hata veya süreksizliklerin tespit edilmesini sağlar. Taşınabilir mobil bir makine ve problar yardımı ile malzeme üzerinde uygulanan işlem sonrasında ürün üzerindeki hata tespit edilir.

 

Eddy Current- Girdap Akımı nasıl yapılır?

Testin uygulaması mobil bir ekipman ile ürün başında yapılabilmektedir. Verdiğimiz hizmeti yerinde veya ürünün tarafımıza ulaştırılması ile de yapılabilmektedir. Ekipmana bağlanan probları malzeme yüzeyine temas ettirerek Girdap akımının oluşması sağlanır. Bu sayede üründe eğer hata varsa ekipmanımızın ekranında nokta atışı tespit edilebilmektedir. Tespit edilen bu noktalar raporlanarak tamir etmeniz sağlanır.

 

Eddy Current- Girdap Akımı testi ne kadar sürer?

Eddy Current- Girdap Akımı muayenesi için test edilecek ürün sayısı ve ürün ölçülerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Test edilecek mevcut ürün bilgilerinizi teknik uzmanlarımıza ileterek süre hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Eddy Current- Girdap Akımı nerede kullanılır?

Girdap akım testi yüzeye açık veya yüzeyin hemen altındaki hataların tespitinde kullanılır. Daha derinde arana hatalar için farklı NDT yöntemleri bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için teknik uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Önemli bir not: Girdap akım testi sadece iletken malzemelerde uygulanabilmektedir. İletken olmayan malzemelerde farklı tahribatsız muayene yöntemleri tercih edilmelidir.

 

Eddy Current- Girdap Akım testini kim yapar?

Tarafımızca yapılan testler TS EN ISO 9712 (Tahribatsız muayene – Tahribatsız muayene personelinin vasıflandırılması ve belgelendirilmesi) standardına göre vasıflandırılmış personellerce yapılıp, kaynak mühendislerince onaylanmaktadır.

 

Eddy Current- Girdap Akımının faydaları nedir?

Girdap akım testi ile anlık sonuç alabilirsiniz,

Test ettiğimiz ürünlerin raporunu aynı gün tarafınıza teslim etmekteyiz,

Eddy Curre test ekipmanı mobildir, talebinize istinaden anlık aksiyon alınabilir,

Test öncesi ciddi bir ön hazırlık gerektirmez,

Küçük süreksizlikler daha iyi tespit edilir,

Geniş prob yelpazesi sayesinde ufak ve ulaşılamaz alanlara prob yerleştirilerek kontrol sağlanabilir,

 

Eddy Current- Girdap Akımı hangi standartlara göre değerlendirilmektedir?

Eddy Curre test ve uygulamasını aşağıdaki standartlara göre yapmaktayız.

EN ISO 15548-1 EN ISO 15548-2 EN ISO 15548-3
EN ISO 15549 EN ISO 17643 EN 1971-1
EN 1971-2 EN ISO 17643

 

NDT muayene hizmetleri ile ilgili on yılı aşkın saha tecrübesiyle Demirkanat Mühendislik Eddy Curre yöntemi ile hatalı parçalardaki süreksizlikleri tespit etmektedir. On yıllık saha tecrübesiyle hatalı malzemelerin tespiti ve raporlanması kapsamında yetkin kaynak ve makine mühendisleriyle şirketlere hizmet vermeye devam etmektedir. Daha detaylı bilgi ve hizmet teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!