08
Kas

AS 9100 Belgesi nedir? Nasıl alınır?

Demirkanat Belgelendirme ve Eğitim Hizmeti

AS 9100 Havacılık ve Uzay sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin belgelendirmesi hakkında danışanlarımızın bizlere sorduğu soruları bu blog başlığı altına toplayarak;

Havacılık ve Uzay standardı AS9100 belgelendirmesine yönelik yaptığımız çalışmaları aktaracağız. Ülkemizde genellikle savunma sanayisi (FNSS, ASELSAN, ROKETSAN, TAI) gibi kurumlara üretim, yedek parça, işleme, montaj gibi hizmet veren şirketlerin talep ettiği AS 9100 nedir, gelin biraz bunlardan bahsedelim.

 

AS 9100 Standardı Nedir?

AS 9100 standardı uluslararası bir standart olup açılımı “Kalite Yönetim Sistemi – Havacılık, Uzay ve Savunma Kuruluşları için Gereklilikler” şeklinde tanımlanmıştır.

Bu standarda sahip olmak isteyen işletmelerin dokümantasyon, uygulama, kalite ekibi, kullanılan yazılımsal programlar ve fiziki işletme şartları önem arz etmekte ve çalışmalarımıza yön vermektedir.

ISO 9000 Kalite yönetimini de bünyesinde barındıran AS 9100 standardı üçe ayrılmaktadır.

Bunlar;

AS 9100 – Havacılık Ve Uzay Savunma Sanayisi Kalite Yönetim Sistemi

AS 9110- Havacılık Bakım Kalite Yönetim Sistem Standardı

AS 9120- Distribütörler İçin Havacılık Kalite Yönetim Sistemi

Belgelendirme süreçleri kapsamında yapacağınız araştırmalar veya dokümanlarda FAI, APQP, PPAP, PFMEA, SAE, gibi başlıklar ile karşılaşmanız mümkün. Bu başlıklar AS 9100 belgelendirme süreçleri ile doğrudan ilgilidir.

ISO Ve AS maddeleri birbirlerine yakındır. Kuruluşun içeriği, Liderlik, KYS planlaması, Destek, İletişim, Performans değerlendirme, İyileştirme konularının kurulması, işletilmesi, uygulama ve kanıt dokümanların oluşturulması çalışmalarımızın bir kısmıdır.

 

AS 9100 Belgelendirme süreci ne kadar sürer?

Bu konu işletmenizin mevcut durumuna göre değerlendirilerek belirlenmektedir. Halihazırda yönetim sistemi var mı, altyapı uygun mu, dokümantasyon oluşturulmuş mu, personel yetkinlikleri gibi kriterler toplam belgelendirme sürecini etkileyen faktörlerdir. DEMİRKANAT Mühendislik olarak işletmenizi ziyaret edebilir, mevcut çalışmalarınız, altyapınız, personel ve yeterlilikleri inceledikten sonra süre anlamına sizlere bilgilendirme yapabilmekteyiz.

AS 9100 belgelendirme denetimini kim yapıyor?

AS 9100 denetimi uluslararası akredite belgelendirme kuruluşu tarafından yapılmaktadır. Denetim, denetçi organizasyonu Türkiye de organize edilmekte olup, işletmelere yurtdışı kaynaklı ek maliyet oluşturulmamaktadır.

 

AS 9100 İç tetkik eğitimim yok ne yapmalıyım?

DEMİRKANAT Mühendislik olarak tüm AS 9100 belgelendirme süreçlerini tek çatı altında topluyoruz.

Temel bilgilendirme eğitimi, iç tetkik eğitimi, dokümantasyon, yeterlilik, yetkinlik gibi tüm süreçler tarafımızca sağlanmaktadır. Bizden AS 9100 iç tetkik eğitim hizmeti alabilirsiniz.

 

AS 9100 Belgelendirme süreci kaç aşamadan oluşmaktadır?

Belgelendirme 2 aşamalı denetim ile gerçekleşmektedir. Birinci Aşama denetiminden geçen firmalar için İkinci Aşama denetim organizasyonu yapılmaktadır.

 

AS 9100 belgesi için biz ne yapıyoruz?

DEMİRKANAT Mühendislik olarak biz 7 yılı aşkın süredir işletmelerin AS 9100 standardına göre dokümantasyonların oluşturulması, uygulanması, işletilmesi, personel eğitimleri, FAI, APQP, PPAP, PFMEA, temel bilgilendirme ve iç tetkik eğitimi ve tüm bu süreçlerin sonunda AS 9100 belgelendirme denetimini icra ederek kuruluşunuzun AS 9100 sertifikasına sahip olmasını sağlıyoruz.

Tüm Türkiye başta olmak üzere Ankara’da bulunan OSTİM, Başkent OSB, Sincan Organize Sanayisi, Kazan, Keresteciler Sanayi, Ankara 1. 2. 3.OSB’deki işletmelere AS 9100 işletmedeki fiziki şartların sağlanması, uygulamaların yapılması, belgelendirme süreci tamamlanana kadarki süreci yönetiyoruz.

Sizde aşağıdaki sorulara cevap arıyorsanız bizlere ulaşabilirsiniz;

AS 9100 standardı nedir?, As 9100 belgesi nasıl alınır?, AS 9100 standart maddeleri nelerdir?, AS 9100 eğitimi, AS 9100 dokümantasyonu nelerdir?, AS 9100 işletme şartları nelerdir?, AS 9100 belgesini nasıl alırım? AS 9100 iç tetkik eğitimi nasıl alınır?, FAI temel bilgilendirme eğitimi, APQP temel bilgilendirme eğitimi, PPAP temel bilgilendirme eğitimi, PFMEA temel bilgilendirme eğitimi, SAE temel bilgilendirme eğitimi.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!