09
Nis

EDDY CURRENT Testi

Demirkanat Belgelendirme Hizmeti

Eddy Current Testi, ile ilgili muayene-inceleme-değerlendirme ve raporlama hizmeti veriyoruz. Bu kapsamda verdiğimiz hizmet detaylarını yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

EDDY CURRENT TESTİ NEDİR?

Tahribatsız muayene yöntemlerinden birsi olan EDDY CURRENT testi iletken olan malzemelerde uygulanan malzeme üzerindeki yüzey hatalarını ve yüzey altında bulunan kusurların tespiti için uyguluyoruz. (Eddy Current) ile yüzey altındaki korozyonu tespit etmekte mümkündür. Yüzey ve yüzey altındaki hatalar özel bir ekipman ve ekipmana ait problar sayesinde tespit edilir. Malzeme üzerinde Eddy Currrent uygulama sonrasında çıkan hatalara göre üretici veya kullanıcılar malzemeyi kullanma, revize etme yada kullanmama kararı alırlar.

EDDY CURRENT HANGİ MALZEMELERDE UYGULANIR?

Eddy Current testi yapabilmemiz için test edilecek malzemenin elektrik iletkenliğine sahip olması gerekmektedir. İletken olmayan malzemelerde Eddy Current (Tahribatsız Muayene Yöntemi) Uygulanamaz.

EDDY CURRENT TESTİNİ KİM YAPAR?

Demirkanat Mühendislik olarak on yılı aşkın süredir Eddy Current test, uygulama, inceleme ve raporlama hizmeti sağlıyoruz. Eddy Current testini bünyemizde bulunan malzeme, kaynak ve saha tecrübesi olan makine ve kaynak mühendislerince yapılıp rapor edilmektedir.

EDDY CURRENT TESTİ HANGİ STANDARTLARA GÖRE YAPILIR?

Eddy Current testi yapılırken hangi standarda göre değerlendirileceğini önceden tespit etmek kontrolün sağlıklı ilerletilebilmesi için önemlidir. Eddy Current test standartları kontrol edilecek malzemeye göre farklılık göstermektedir. Örnek verecek olursak;


TS EN 1971-1 :
Bakır ve bakır alaşımları- Dikişsiz yuvarlak bakır ve bakır alaşımı borulardaki kusurların ölçümü için girdap akım muayenesi- Bölüm 1: Çevreleyen bir bobinle dış yüzeyde deney

 

EN 1971-2 : Bakır ve bakır alaşımları – Dikişsiz yuvarlak bakır ve bakır alaşımı borulardaki kusurluların ölçümü için girdap akım muayenesi

 

EN ISO 15549: Tahribatsız muayene – Girdap akımları muayenesi – Genel kurallar.

 

EN ISO 17643: Kaynakların tahribatsız muayenesi – Karmaşık düzlem analizi ile kaynakların girdap akım muayenesi.

EDDY CURRENT TEST SONRASI NASIL DEĞERLENDİRİLİYOR?

Demirkanat Mühendislik olarak müşterilerimize ait malzemeleri kontrol ettikten sona genellikle 24 saat içinde kontrole ait rapor teslim ederiz. Bu rapor uygun/uygun değil veya tamir raporu olabilir.

Test ve raporlama yaparken uygulama sırasında ekipman dan aldığımız verileri kullanıyoruz.

Parçaların üzerinde oluşabilecek kusura, delik, boşluk, hataları noktasal olarak tespit edip parça üzerinde işaretliyoruz.

Örneğin bu plaka parçanın üzerinde beş adet yüzey altında delik oluşmuş.

Bir başka örnek gösterecek olursak penetrant testi yapılmış bir plaka parçanın Eddy Current kontrolündeki görüntüsü aşağıdaki gibidir,

Bu parçada görülen penetrant uygulama sonrası hatalar,

Eddy current uygulama sonrası açıkça görülebilmektedir.

EDDY CURRENT TESTİNİ NEKADAR SÜRER?

Eddy Current test süresini belirleyebilmek için test edilecek malzeme ve adet bilgisi gerekmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için teknik uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

EDDY CURRENT TEST ÜCRETİ NE KADAR?

Eddy Current test için kontrol edilecek parça ve parça adetinin bilgisi gerekmektedir. Projenizin durumuna göre kontrol adeti veya adam gün olarak da hizmet alabilirsiniz. Kontrol edilecek ürün adetinin çok olması durumunda adam gün olarak ücretlendirme yapılabilmektedir.

EDDY CURRENT TESTİ NEREDE YAPILIR?

Eddy Current testi yerinde veya laboratuvarımızda yapılabilmektedir. Taşınabilir, ve az sayıdaki ürünleri kargo edebilirsiniz. Aksi durumda üretim yerinizde veya ürün başında test hizmeti verebilmekteyiz.

DEMİRKANAT MÜHENDİSLİK OLARAK BİZ NE YAPIYORUZ?

Demirkanat Mühendislik on yılı aşkın süredir Eddy Current testi yapmaktadır. Alanında uzman saha, malzeme ve ekipman kullanım bilgisine sahip kaynak ve makine mühendislerince kontrol edilip raporlanmaktadır. Bizimle iletişime geçtiğinizce ilk önce test edilecek malzemenin görseli, teknik resmi ve kontrol edilecek adet sayısını isteriz. Bu bilgiler bize ulaştıktan sonra kontrollerini yerinde veya laboratuvarımızda yapılıp yapılmayacağını belirleriz. Akabinde tarafınıza hizmet teklifi iletiriz. Onayınıza istinaden ürünü test eder yirmi dört saat içinde raporu tarafınıza iletiriz. Daha detaylı bilgi ve hizmet teklifi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Eddy Current Testi, Eddy Current nasıl yapılır, Eddy Current nedir, Eddy Current Ankara, Eddy Current Eskişehir, Eddy Current Kayseri, Eddy Current Konya, Eddy Current İzmir, Eddy Current Malatya, Eddy Current Sincan, Eddy Current Adana, Eddy Current Ostim, Eddy Current Bursa, Eddy Current Zonguldak, Eddy Current İstanbul, Eddy Current Kocaeli, Eddy Current Kırklareli, Eddy Current Çorum, Eddy Current Gaziantep, Eddy Current Sivas, Eddy Current Elazığ, Eddy Current Çanakkale, Eddy Current Samsun, Eddy Current İvedik, Eddy Current Etimesgut, Eddy Current Kahramankazan, Eddy Current Polatlı, Eddy Current Keresteciler, Eddy Current İzmit, Eddy Current Samsun, Eddy Current Gebze, Eddy Current Çanakkale, Eddy Current Kahramanmaraş, Eddy Current Antalya, Eddy Current Mardin, Eddy Current Balıkesir, Eddy Current İzmit, Eddy Current Edirne, Eddy Current yapan firmalar

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!