05
Şub

ISO 9001:2015 Belgesini İşletmelerin Bakış Açısıyla Değerlendirelim

Demirkanat Belgelendirme Hizmetleri

ISO 9001:2015 belgesinin günümüz şirketlerinde yasal zorunluluk olmasa da piyasa koşulları ve rakiplerle rekabet edebilirlik açısından olmazsa olmaz bir hal almıştır. Piyasada gerek Türkak gerekse de Yurtdışı akreditasyona sahip belgelendirme kuruluşları bir yana dursun, biz bu bloğumuzda Ankara’da ISO 9001:2015 kalite yönetim sistem belgesi için şirketler ne düşünüyor? Ankara da faal olan üretim veya hizmet sektörleri ISO 9001 belgesini almak istiyor mu? Ostim firmaları ISO 9001 belgesinin kriterleri hakkında ne düşünüyor, Sincan Organizedeki firmalar ISO 9001 şartlarını uyguluyormu gelin biraz bunlardan bahsedelim.

Demirkanat Mühendislik olarak Ankara’da ISO 9001 belgelendirme hizmeti verdiğimiz 10 şirkete 15 soruluk bir anket form kullanarak ISO 9001 belgesinin; şirketlere, şirket çalışanlarına, şirket yöneticilerine olan pozitif yada negatif gelişmeleri değerlendirmeye çalıştık.

Gelin şirketlerin ne düşündüğünden önce biraz ISO yönetim sistemlerinden bahsedelim. ISO merkezi Cenevre’de bulunan uluslararası standart organizasyonudur. 157 ülke bu standardı kabul görmüştür. Günümüzde toplamda 20.000’den fazla ISO standardı yayımlanmıştır. Günümüzde şirketler imalat, Ar-Ge, Tasarım, gibi ürün/hizmetlerinin kalitesini standartlaştırmış. İlgili proseslerini belirlemiş ve yaşayan bir kalite sisteminin altyapısını hazırlamışsa ISO 9001 sertifikasına sahip olabilmektedirler.

Kapasite ve sektör fark etmeksizin her Limited, Şahıs, A.Ş kuruluşları ISO 9001 belgesine sahip olabilirler.

ISO 9001 standardı ortalama 7 yılda bir revize edilerek güncellenmektedir. En son güncelleme 2015 yılında yapılarak 9001:2008 olan tanımı 9001:2015 olarak güncellendi. Standardın sonrasındaki yıl revize edilen seneyi temsil etmektedir.

Peki yaptığımız anketlerin sonucuna hangi verileri elde ettik?

Araştırmamızın kapsamını Ankara da bulunan sanayi bölgesindeki şirketler oluşturdu.

Bu araştırmada kısmı mülakat yöntemi de uygulanmıştır. Mülakat içerisinde değerlendirilmek üzere 15 soruluk bir form hazırladık. Araştırmaya ISO 9001 belgesini alma nedenleri hakkında sorular sorarak giriş yapıldı. Bu nedenlerin başını ihaleler yada iş verecek müşteri talepleri bilgisine ulaşıldı. Bunlardan farklı olarak üretim süreçlerinin karışıklığını azaltmak istemeler, başka alınacak belgeler için kolaylık olması, rakiplerin bu tür belgelere sahip olması tespit edildi.

Şirketlerdeki kalite temsilcilerine veya belgelendirme konusundaki çalışmaları sürdüren kişilere belge almama veya var olan belgeyi yenilememe sebebini sorduğumuzda, genellikle yönetimin desteklememesi, sistemin işletilmediği, ISO 9001 belgesinin eski popülerliğinin kalmadığı şeklinde cevaplar alınmıştır. Ostim ISO 9001 belgesi olmayan bir kuruluşta görüşülen yetkililerde ISO 9001 hakkında bilgi sahibi olduğu tespit edildi. Yani belgesi olmayan şirketler genelde ISO 9001 belgesini bilmediklerinden değil tercih etmediklerinden dolayı almamaktadırlar.

Ankara ISO 9001 belgesi olmayan bir şirkette şirket yetkilisi ISO 9001 sisteminin faydalı olduğunu düşünmekte ancak sürecin uzun vadede etki edeceğini düşünmekte bu uzun vade dede ek maliyetler çıkabileceğini ön gördüğü için belge almayı uygun görmemiş.

Sonuç olarak belgenin alınması noktasında, yönetim bu konuyu ek bir maliyet olarak görürken, ISO 9001 standardının çalışanlar tarafından ise ek iş yükü getirdiği düşünülüyor.

Yönetim ISO 9001 belgesini gireceği ihale dosyasına eklemeye çalışırken, çalışan zar zor ISO 9001 belgesinin gerekliliğini yerine getirmeye çalışmaktadır.

Demirkanat Mühendislik olarak Ankara ISO 9001, Ostim ISO 9001, Başkent Organize ISO 9001 başta olmak üzere tüm Türkiye’de ISO 9001 ve diğer tüm yönetim sistemleri ile ilgili danışmanlık hizmetimiz mevcut olup, yaptığını yazmak isteyen, yazdığını yapmak isteyen tüm işletmelere var gücümüzle destek olmaya hazırız. Yapacağımız çalışmalarda ISO 9001 belgesini alıp ihale dosyanıza eklemek bizim için yeterli değildir. ISO 9001 standardının tüm gerekliliğini birim personellerinize eğitim şeklinde anlatarak, uygulama yaparak ve en önemlisi şirketinize değer katarak 2017’den beri hizmet vermeye devam ediyoruz.

ISO 9001:2015 belgesi hakkında daha detaylı bilgi için https://demirkanat.com.tr/iso-9001-hakkinda.html yazımızı inceleyebilir yada info@demirkanat.com.tr adresine mail atabilirsiniz.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!