15
May

CE Belgesi Teknik Dosya

Demirkanat Belgelendirme Hizmetleri

Ürünlere CE işaretini iliştirebilmeniz için, belgelendirme çalışmalarına başlarken CE Teknik dosyasının hazırlanması bu sürecin başlangıcını oluşturur. Bu bloğumuzda CE işaretinin ürüne vurulabilmesi için teknik dosyayı nasıl hazırlamanız gerektiği, CE teknik dosya içerisinde hangi bilgileri bulunması gerektiğini, AT Uygunluk beyanını nasıl hazırlayacağınızı, CE Teknik dosyayı kaç yıl saklamanız gerektiğini öğrenmiş olacaksınız.

Öncelikle CE teknik dosya ile ilgili süreçleri bu bloğumuzda anlatırken, teknik dosyadan sonraki belgelendirme sürecini https://demirkanat.com.tr/ce-belgesi.html linkinden CE belgesi başlığı altından inceleyebilirsiniz.

Peki nedir bu CE Teknik dosyası ilk önce buradan başlayalım; CE teknik dosyası en basit anlamıyla şirketinizin CE belgesini alabilmesi için kanıt olarak gösterilecek ürüne yönelik tüm dokümanları içeren, ilgili yönetmeliğe göre düzenlenmiş Örn: (2006/42/AT Makine Emniyet Yönetmeliği) Ürün uygunluk beyanını ve ürün etiketlerini içeren dokümanların bir arada bulunmasıdır. Şirket olarak CE ürün teknik dosyasını 10 yıl süre ile firma bünyesinde saklanması gerekir.

Şimdi aklınıza gelen bir muhtemel bir soru “CE teknik dosyasını hazırlarken dosya içerisine ne ekleyeceğim?” sorusuna cevap verelim;

Asgari olarak bir teknik dosya içerisinde şu bilgi, belge yada dokümanlara yer vermelisiniz,

Ürün ile ilgili genel tanımlama, bilgilendirme

Ürünün üretim aşamasındaki uygulanan üretim prosedürünü içeren kanıt doküman

Ürüne ait tasarım görselleri

Ürüne ait teknik şartname listesi

Ürüne ait test raporları, muayene raporları

Onaylanmış kuruluşlarca verilmiş ilk tip testleri

Kalite yönetim sistem belgeleri

Kalibrasyon raporları bunlardan bazılarıdır.

Demirkanat Mühendislik olarak 7 yılı aşkın süredir, piyasa ve saha tecrübemizle yetkili mercilerin firmanızda görmek istediği asgari gereklilikler, yasal olarak beyan etmeniz gerekenler veya firmanızda herhangi bir bakanlık denetiminde ibraz etmeniz gereken dokümanların hazırlanması, ilgili birim personellerine anlatılması ve ürününüze yönelik CE teknik dosya hazırlanması alanında ülkemizde üretim yapan tüm kuruluşlara fayda sağlamaya devam ediyoruz.

İletişim Bilgilerinizi Aşağıdaki Formdan Gönderin Biz Sizi Arayalım!